Počítače firmy Commodore


Computers for the masses, not for the classes". Volně přeloženo něco jako "Počítače pro masy, ne jen pro pracháče". Tímto heslem se začala firma Commodore začátkem 80 let řídit. Legendární Jack Tramiel, napůl genius, autor tohoto výroku, začal brzy se svým teamem pracovat ...

V roce 1980 na Computer Electronics Show firma Commodore představila svůj první výsledek a ukázali, že to s tím heslem myslí vážně. Nejdříve tento počítač neměl ani název a říkalo se mu jen MicroPET. Ještě se provedlo několik menších změn, vymyslel se název VIC20 a začátkem 1981 už byl k mání v obchodech. A začal se prodávat "obrovským" způsobem, v nejlepších časech se prodalo 9000 kousků denně(!). Commodore VIC20 byl prvním barevným počítačem, který rozbil bariéru $300 dolarů. VIC20 ukázal miliónům lidí tajemství osobních domácích počítačů. Byl to opravdu počítač pro všechny a ne jen pro pracháče. Commodore VIC20 je legendárním počítačem, který změnil všeobecný pohled na domácí osobní počítače a nastartoval sérii úspěšných Commodore počítačů.

Jack Tramiel


Samozřejmě, nyní, v době gigabajtových systému, dalece přes 1GHz procesorů, se nám zdají technické parametry VIC20 jako komické, ale o to tu vůbec nejde. Jde o to, že do roku 1984, kdy v zimě Jack Tramiel odchází z firmy Commodore (Commodore PLUS4 byl posledním systémem na kterém ještě pracoval) se po světe používalo přes 4 miliónů všech počítačů Commodore. Jack Tramiel to dokázal.

Proč právě název VIC20 ? Kolem názvu je mnoho záhad. Je několik verzí, proč se VIC20 jmenuje jak se jmenuje. Jeden pramen uvádí, že název je odvozen od velikosti obrazovky VIC20, která měla 22 sloupců, další pramen uvádí, že to bylo z důvodu, že ROM pamět měla 20 KB. Další pramen, a to mě osobně se zdá asi nejlepší, říká, že to je podle toho, že slovo "20 - Twenty" zní jako "Friendly" ;-) Jack Tramiel a jeho team to sami vědí nejlíp proč zrovna název VIC20.

Další léta zapříčinila veliký rozvoj výpočetní techniky a domácích počítačů a tak z firmy Commodore vyplinuly další jejich modely a mezi nimi i slavný a nejprodávanější osobní počítač všech dob Commodore C-64 jehož se prodaly miliony kusů (asi 25 milionů). Velikou zajímavostí tohoto pocítače byl jeho zvukový trojhlasý čip SID 6581 a grafický procesor VIC. Pro cenu tohoto počítače si ho mohly dovolit domácnosti po celém světě.

Commodore C-64IIJeho pokračovatel, už méně slavný Commodore C-128 se podílel na dalším rozvoji potenciálu této firmy, ale v kontrastu s přicházejícími počítači od firmy Atari a IBM, které měli přinést šestnáctibytovou technologii a tak do značné míry předběhnout dosavadní Commodore musely vývojáři urychlit vývoj své Amigy.

Pak firma Atari v roce 1987 vypustila svůj model ST a vyvinula tak tlak na firmu Commodore, aby už taky vypustila 16-ti bitový klasický domácí počítač, jestliže nechce být až druhá. Mezi těmito firmami byla vždycky obrovská konkurence, která chvílema dosahovala až k nenávisti. Proto firma Commodore udělala dvojici Amiga 500/Amiga 2000. Amiga 500 byl klasický "home computer". Vzhled klasické "domácí placky". Nastalo několik vylepšení oproti A1000, zvětšila se paměť, udělala se nová verze OS - KickStart 1.3. A2000 byla totožná s A500, měla ale vzhled jako klasické PC a nějaké věci navíc (sada expansion Zorro slots, SCSI interface a HD byl standartně v dodávce), 1MB RAM a opět charakter spíše pracovní stanice než domácího počítače.

O počítače Amiga (hlavně teda Amigu 500) byl nevídaný zájem. Za celou dobu se jich prodalo několik milionů kusů a stali se legendou. Měli fantastické zpracování obrazu a zvuku, které bylo na tehdejší dobu nevídané. Sám sem Amigu 500 měl a byl to skvělý počítač. Nyní jsem přesedlal už na PC-Micro$oft-Intel sestavu, ale i tak rád občas nastartuju emulátor Amigy a zavzpomínám u Beasta nebo Turricana. A to co uměl Amiga WorkBench ... Bill Gates by se měl učit. No nic, už je to všechno pryč, i když, podle posledních zpráv také třeba ne. Možna, že Amiga vyrazí s novým modelem, lepším a silnějším než kdy předtím ...


Zpět