Počítače firmy Amstrad


Počítače řady CPC

Osmibitové počítače řady CPC, vyráběné od roku 1984 britskou firmou Amstrad, se dočkaly ve své době poměrně značné obliby. Amstrad, do té doby především výrobce laciných hi-fi věží a TV, věřil že nalezl novou oblast trhu - domácí počítač dodávaný výhradně s monitorem. Ačkoliv cena byla díky tomu pochopitelně vyšší, strategie při prodeji používala argumentů typu "Můžete se dívat na Dallas i když Vaše dítě právě hraje hry..." - a CPC se prosadilo. Téměř výhradně ovšem pouze v Evropě, především v Anglii a Francii, prodávaly se dokonce i v našem Tuzexu. Ve většině zemí se lišil obchodní název počítače (např. v německy mluvících zemích to byl pouze Schneider), ale číselné označení jednotlivých modelů zůstávalo shodné. BTW - CPC je zkratka pro Colour Personal Computer.
Základ softwarového vybavení (mám pochopitelně na  mysli hry) tvořily konverze ze Sinclairu a C64, ale CPC se zmohlo i na vlastní programy - především série her s hlavnim hrdinou Rolandem, žánrově zhruba odpovídající Jet Set Willy, se AFAIK nikde jinde nevyskytuje.

Procesor a periférie

Procesor: Zilog Z80A, 4MHz
Video Chip: Motorola CRTC 6845, zobrazující v 640x200 (2 barvy), 320x200 (4 barvy) nebo 160x200 (16 barev). Barvy vybrané z 27 barevné palety. Krom těchto tří oficiálních rozlišení většina programů využívá plně možností CRTC chipu, umožňujícího využít celou paletu v rozlišení až 768x280.
Sound Chip: AY-3-8912
Monitor: všechny modely byly volitelně dodávány buď s barevným monitorem CMT644, nebo černobílým GT65 (přesněji řečeno zeleným). Zajímavé bylo, že samotný počítač byl napájen z monitoru (5V), což bránilo uživatelům v koupi jiných monitorů. Modely se zabudovanou disketovou mechanikou však stejně vyžadovaly ještě další 12V zdroj.
Joystick: pouze jeden port, Amstrad dodával speciální průchozí joystick pro připojení dalšího...
Printer Port: Centronics 7bit, opět snaha donutit uživatele používat tiskárny od Amstradu, většina ostatních počítačů té doby používala 8bit Centronics.
Externí HW: jak je u osmibitů obvyklé, připojit se dá v podstatě cokoliv neb lidská vynalézavost nezná hranic. Běžně se i dnes dají koupit MFM/IDE disky, RAM/ROM karty, síťové karty...


CPC 464

Amstrad CPC 464

Prodávat se začal v polovině roku 1984, měl 32kb ROM, 64kb RAM, zabudovaný kazetový magnetofon. V ROMce byl vlastní operační systém od Amstradu, a zajímavá inplementace BASICu - Locomotive v1.0, čítající cca 170 příkazů. Nepostradatelným doplněkem byla externí třípalcová disková mechanika, prodávaná samostatně. K ní se dodával i CP/M 2.2, v té době velmi rozšířený. Bohužel nestandardní velikost disket působila uživatelům mnoho problémů - disky byly oproti běžným 5.25` a 3.5 ` relativně drahé, a přenos CP/M aplikací na ně byl poněkud problém.


CPC 664

Amstrad CPC 664

Na trh uveden téměř přesně rok po prvním modelu - v polovině roku 1985. Namísto kazetového magnetofonu již byla interně zabudována disková mechanika, opět třípalcová. Přibylo 16kb ROM (ovšem výhradně pro potřeby diskové mechaniky), Locomotive BASIC povýšil na verzi 1.1. Jak vidno, v celku nic zajímavého. Byl ostatně nahrazen CPC6128 po pouhých několika měsících prodeje.


CPC 6128

Amstrad CPC 6128

Byl uveden na konci roku 1985, nahradil oba předchozí modely, které se přestaly vyrábět. V podstatě šlo o CPC664 se 128kb RAM. Na disketách se dodával i s novou verzí CP/M 3.0, což umožnilo programům využít celých 128kb RAM - vzhledem ke swapování RAM bank a nepodpoře v BASICu to bylo jinak možné pouze se speciálním softwarem dodávaným Amstradem.


CPC 4641

CPC464+,CPC6128+
totéž jako nonplus modely, navíc cartridge umožňující hrát hry z GX4000. Není emulováno žádným z existujících emulátorů.

GX4000
herní konzole Amstradu, založená na CPC hardwaru. Nikdy nedosáhla přílišné obliby, existovaly pouze asi dvě desítky her. Přitom některá vylepšení nebyla tak marná: paleta 4096 barev, hardware scrolling, 128kb carts. Není emulován žádným z existujících emulátorů.

NC100, NC150, NC200
AKA Amstrad Notepad. Zajímavý pokus o elektronický zápisník na CPC hardwaru, A4 placatá krabička s LCD displayem a PCMCIA paměťovou kartou, vybaven plnou klavesnicí, sériovým i paralelním portem. Nadstandardní služby pro textový editor poskytuje BBC BASIC v ROM, existuje i funkční CP/M. NC200 má zabudovanou 3.5 disk mechaniku. Všechny modely se přestaly prodávat v roce 1996.
Není emulován žádným z existujících emulátorů (taky proč...).

Nutno se pochvalně zmínit o firmách Amstrad a Locomotive, které POVOLUJÍ šíření originálního obsahu ROM (Amstrad DOS a Locomotive BASIC) spolu s emulátory, proto jsou tyto obsaženy ve většině distribučních balíků s emulátory. V písemné formě je toto prohlášení možno nalézt v archivech comp.sys.amstrad.8bit. Stejnou vstřícnost je možné zaznamenat i u některých herních firem, takže jako freeware si lze nyní stáhnout mj. všechny hry od Vortexu (Tornado Low Level, Android One, Cyclone, Revolution, Deflektor, H.A.T.E., Highway Encounter, Alien Highway), Design Design (Tank Busters, Dark Star, Forbidden Planet), Loriciel (Sapiens), Jona Ritmana (Batman, Head over Heels, Matchday 1/2) a některých dalších.
Možná i proto AmstradCPC patří k nejdéle emulovaným strojům - zcela funkční emulace byla k dispozici již v roce 1989, dnes existuje cca 20 použitelných programů pro nejrůznější platformy. Všechny emulují modely 464/664/6128.

Zpět